تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
7 بهمن 1398
110 views
بدون نظر

روش نصب اعلام حریق زیتکس و متعلقات آن به صورت کامل

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با روش نصب اعلام حریق زیتکس آشنا نماییم. همانطور که مستحضر هستید نصب اعلام حریق در اماکن و ساختمانهای در حال ساخت در دنیا اهمیت ویژه ای پیدا نموده است. در کشور ما نیز نصب اعلام حریق در سالهای اخیر جز الزامات سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان آتش نشانی گردیده است.

در طول این سالها برندها و مدلهای مختلفی از سیستم اعلام حریق وارد بازار کشورمان شده است. این سیستمها شامل سیستمهای اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر هستند. ما در این مقاله قصد داریم روش نصب سیستم اعلام حریق زیتکس را برای شما دوستان بیان نماییم. اعلام حریق زیتکس در دسته اعلام حریق متعارف قرار میگیرد. ما در مجموعه شریف الکترونیک سعی نموده ایم مقالات متعددی را درخصوص مسایلی که همکاران با آنها سر و کار دارند تهیه نماییم. مقالاتی در خصوص مباحثی همچون سیستمهای اعلام حریق متعارف، سیستمهای اعلام حریق آدرس پذیر، دوربین های مداربسته، دوربینهای تحت شبکه، سیستم انتقال تصویر، تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و … را برای شما دوستان ارایه نماییم. شما می توانید جهت تهیه محصولات زیتکس اعم از دتکتور دود ، دتکتور حرارت ، دتکتور ترکیبی ، شستی اعلام حریق ، آژیرفلاشر و پنل مرکزی سیستم اعلام حریق زیتکس به فروشگاه شریف الکترونیک مراجعه نمایید.

آنچه که شما در این مقاله ( روش نصب اعلام حریق زیتکس ) خواهید آموخت :

 • معرفی اجمالی سیستم اعلام حریق زیتکس
 • روش نصب اعلام حریق زیتکس با یک دتکتور
 • روش نصب اعلام حریق زیتکس با چند دتکتور
 • روش نصب اعلام حریق زیتکس با ریموت اندیکاتور یا چراغ سردرب
 • نقش مقاومت انتهای خط در سیستم اعلام حریق زیتکس

معرفی اجمالی سیستم اعلام حریق زیتکس

سیستم اعلام حریق زیتکس جز معدود برندهای موجود در بازار ایران است که دارای کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب می باشد. سیستم اعلام حریق زیتکس ایرانی بوده و کارخانه آن در شهر تبریز واقع گردیده است. اعلام حریق زیتکس دارای محصولات متعارف و آدرس پذیر می باشد. ما در این مقاله قصد داریم سیستم متعارف اعلام حریق زیتکس را بررسی نماییم. سبد محصولات کارخانه اعلام حریق زیتکس کامل بوده و شامل اقلام زیر می باشد:

 • انواع دتکتور دود
 • دتکتورهای حرارت ثابت
 • دتکتورهای حرارتی افزایشی
 • دتکتور گاز
 • دتکتورهای ترکیبی دود و حرارت
 • انواع آژیر با صداهای مختلف
 • ریموت اندیکاتور
 • پنل مرکزی اعلام حریق از 2 الی 18 زون

در ادامه به بررسی روش نصب اعلام حریق زیتکس و متعلقات آن می پردازیم.

روش نصب سیستم اعلام حریق زیتکس بسیار ساده بوده و همانند اکثر سیستمهای اعلام حریق متعارف می باشد. سیستمهای اعلام حریق متعارف از نظر ولتاژ کاری به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سیستمها اعلام حریق 12 ولت مانند تله تک
 • سیستمهای اعلام حریق 24 ولت مانند زیتکس، زتا و آریاک

در این بخش به صورت گام به گام و عملی با مراحل نصب اعلام حریق زیتکس آشنا می شویم. از شما دوستان و همکاران گرامی خواهشمندم در صورت بروز هرگونه ابهام و سوال جهت نصب سیستم اعلام حریق، نظرات خود را برای ما در انتهای همین مقاله یادداشت نمایید، همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

روش نصب اعلام حریق زیتکس با یک دتکتور:

نحوه سیم کشی و اتصال یک دتکتور دود یا حرارت به پنل اعلام حریق زیتکس در شکل زیر آموزش داده شده است.

روش سیم کشی و نصب اعلام حریق زیتکس با یک دتکتور

روش سیم کشی و نصب اعلام حریق زیتکس با یک دتکتور

همانطور که در شکل بالا می بینید دیاگرام سیم کشی یک دتکتور و یک آژیر و ترمینال یک زون نمایش داده شده است. یرای نصب یک دتکتور دود یا حرارت به پنل مرکزی اعلام حریق زیتکس باید به شیوه زیر عمل نمود:

سیم مثبت زون پنل مرکزی اعلام حریق زیتکس را به پایه 2 و سیم منفی آن را به پایه 5 دتکتور زیتکس وصل می کنیم. مقاومت زون که معادل 10 کیلواهم می باشد را از ترمینالهای زون روی پنل مرکزی باز نموده و آن را بین دو پایه 2 و 5 دتکتور متصل می نماییم.

روش نصب اعلام حریق زیتکس با چند دتکتور یا شستی :

روش نصب چند ماژول شامل دتکتور دود، حرارت، گاز، دتکتور ترکیبی و شستی به پنل اعلام حریق زیتکس همانند اتصال یک دتکتور می باشد. اما با اندکی تفاوت. نقشه سیم کشی اتصال چند دتکتور در سیستم اعلام حریق زیتکس را در شکل زیر مشاهده می نمایید.

روش سیم کشی و نصب سیستم اعلام حریق زیتکس در یک واحد

سیم کشی و نصب سیستم اعلام حریق زیتکس

در شکل بالا مشاهده می نمایید که مقاومت بین پایه های مثبت و منفی روی آخرین دتکتور یا شستی نصب می گردد. تفاوت عمده سیستم اعلام حریق با دزدگیر در همین نکته است. بیایید کمی بیشتر درخصوص وجود این مقاومت و نحوه دقیق انجام سیم کشی در سیستمهای اعلام حریق متعارف صحبت کنیم.

اگر شما جز آن دسته از همکاران هستید که با مبحث وجود مقاومت انتهای خط در سیستم اعلام حریق آشنایی دارید می توانید پاراگراف زیر را نادیده بگیرید!

مقاومت انتهای خط در سیستم اعلام حریق زیتکس:

محل نصب مقاومت انتهای خط در سیستم اعلام حریق

مقاومت انتهای خط بین پایه های مثبت و منفی آخرین دتکتور اعلام حریق زیتکس نصب می شود.

وظیفه مقاومت انتهای خط در سیستم اعلام حریق 

در سیستم اعلام حریق زیتکس و تقریبا تمامی سیستمهای اعلام حریق متعارف یک مقاومت به عنوان مقاومت زون وجود دارد. این مقاومت در انتهای مسیر سیم کشی اعلام حریق و روی آخرین ماژول نظیر دتکتور دود، حرارت یا شستی نصب می شود.

وظیفه این مقاومت برقراری یک جریان مشخص دایمی به مقدار 50 میکروآمپر در مسیر هرکدام از زونهای پنل مرکزی اعلام حریق می باشد. یعنی جریان از ترمینال مثبت زون پنل مرکزی اعلام حریق به طرف دتکتورهای موازی حرکت می کند. و در نهایت پس از عبور از مقاومت انتهای خط از مسیر ترمینال منفی زون به پنل اعلام حریق باز می گردد.

در صورت تشخیص حریق توسط هرکدام از دتکتورها و فعال شدن آن، مقاومت دتکتور تغییر می کند. این مقاومت جدید با مقاومت انتهای خط موازی می گردد. و درنهایت یک مقاومت معادل بسیار پایین تر از 10 کیلواهم به وجود می آید. همین امر سبب افزایش جریان عبوری از ترمینالهای زون پنل مرکزی سیستم اعلام حریق می شود. این جریان از 50 میکرو آمپر به 200 میلی آمپر می رسد. در این حالت پنل مرکزی سیستم اعلام حریق زیتکس وجود حریق را برای آن زون اعلام نماید. این امر در شکل زیر به صورت کامل نشان داده شده است.